Windows 10’da Yazı Tipi Boyutu Nasıl Değiştirilir?

1Kere

Bir internet sitesinde uzun bir makale okurken veya bir rapor yazarken, bazen yazı tipi boyutunda ayarlamalar yapılması gerekebiliyor. Windows 10 …

Bir internet sitesinde uzun bir makale okurken veya bir rapor yazarken, bazen yazı tipi boyutunda ayarlamalar yapılması gerekebiliyor. 10'da yazı tipi boyutunu değiştirme seçeneği, 2017'de kaldırılmıştı; ancak Ekim 2018 güncellemesi ile yeniden kullanıcılara sunuldu. 

Peki, bilgisayarınızdaki yazı tipi boyutunu kişisel tercihlerinize göre büyük veya küçük yapmayı biliyor musunuz? Eğer cevabınız “Hayır” ise doğru adrestesiniz. Peki, bunu nasıl yapacağız? Hemen aşağıdaki adımları izleyerek, arzu ettiğiniz cevabı bulabilirsiniz. Hadi başlayalım.

Windows 10'da yazı tipi boyutunu değiştirme:

1- simgesine tıklayın ve “Ayarlar” yazın.

2- Karşınıza çıkan ilk seçenek, “Ayarlar” uygulaması olacaktır. Açmak için bir kez tıklayın.

Windows 10'da Yazı Tipi Boyutu Nasıl Değiştirilir?

3- Ardından “Erişim Kolaylığı” menüsüne tıklayın.

Windows 10'da Yazı Tipi Boyutu Nasıl Değiştirilir?

4- “Monitör” sekmesinin altında, metni istediğiniz boyuta ayarlamak için “Metni büyüt” yazısının altındaki sürgüyü kullanın.

Windows 10'da Yazı Tipi Boyutu Nasıl Değiştirilir?

5- Örnek metnin okunması kolay olana kadar kaydırıcıyı sürükleyin, ardından “Uygula”ya tıklayın. 

Bu ayarlamayı yaptıktan sonra Windows sisteminiz ile bilgisayarınızdaki tüm program ve uygulamalardaki yazı tipi boyutları değişecektir. Ayrıca metin boyutunu, yukarıdaki adımları izleyerek istediğiniz zaman tekrar değiştirebileceğinizi de unutmayın. 

Metin boyutu ayarı, geçtiğimiz ekim ayında yayınlanan 1709 sürümünde kaldırılmıştı; ancak 1809 sürümünden itibaren yeniden platforma dahil edilmişti. Eğer Windows 10'da söz konusu seçeneği göremiyorsanız, yazılımınızı en son sürüme güncellemeniz gerekiyor. Ardından Windows yazı tipi boyutunu kişisel tercihlerinize göre dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. 

Kaynak : Webtekno

Bir önceki yazımız olan Microsoft, Yeni Windows 10 Güncellemesini Yayınladı başlıklı makalemizde güncelleme, microsoft ve Sorun hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

Next Post

Ubisoft, Ghost Recon Breakpoint başarısız olduğunu kabul etti

Geçtiğimiz Perşembe günü Ubisoft'un düzenlediği yatırımcı içtimasında firmanın gelecek girişimleri hakkında açıklamalar yapıldı. Watch Dogs ...
Windows 10'da Yazı Tipi Boyutu Nasıl Değiştirilir?
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial