Hollywood, Türk Yönetmenin Ödülünü Kargoyla Gönderi

1Kere

Hollywood ile Türkiye arasında çok ilginç bir olay yaşandı. Los Angeles Uluslararası Kısa Film Festivali kapsamında annesinin 1980 yılında …

ile Türkiye arasında çok ilginç bir olay yaşandı. Los Angeles Uluslararası Kısa Festivali kapsamında annesinin 1980 yılında yaşanan askeri darbe döneminde yaşadıklarını haline getiren Cevahir Çokbilir, yarışmanın “ Sinematografi” filmi ödülüne layık görüldü. Yetkililer, Türk yönetmeni Hollywood'a davet ancak Çokbilir, seyahat ve konaklama ücretlerinin yüksek olması nedeniyle Hollywood'a gidemedi. 

Türk yönetmenin “Kar Zamanı” isimli filmi, 5.000'den fazla filmin arasından bu ödüle layık görüldü. Normal koşullarda Çokbilir'in Hollywood'a giderek ödülünü alması gerekiyordu ancak , maddi koşullar nedeniyle bu seyahati gerçekleştiremeyince , yetkililer tarafından kargo ile gönderildi. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Cevahir Çokbilir, konaklama ve seyahat ücretlerinin filmin bütçesi kadar olduğunu söyledi.

Hollywood, Türk Yönetmenin Ödülünü Kargoyla Gönderi

Genç yönetmen, Anadolu Ajansı'na verdiği demeçte ödülünün bu hafta başında eline ulaştığını ifade etti. Ödülünün kargoyla gelmesinin bile kendisini fazlasıyla heyecanlandırdığını söyleyen Çokbilir, ödülünün büyük bir özenle paketlendiğini ifade etti. Filmi tamamen kendi bütçesiyle ve Antalya'da çektiğini belirten yönetmen, bu sayede Antalya'nın da tanıtımını yapmış olduğunu ifade etti.

Hollywood'dan ödül almanın her yönetmenin hayali olduğunu söyleyen Çokbilir, ödülü yerinde almayı çok istediğini ancak bunun mümkün olmadığını vurguladı. Hollywood'a gidememesine rağmen çok büyük bir gurur duyduğunu söyleyen genç yönetmen, bu ödülle birlikte Kar Zamanı'nın uluslararası alanda 10. ödülünü aldığını belirtti.

Hollywood, Türk Yönetmenin Ödülünü Kargoyla Gönderi

Çokbilir, filmle ilgili olarak girişimlerini sürdürdüğünü ve Kar Zamanı'nın Altın Portakal Film Festivali'nde yayınlanmasını istediğini söyledi. Genç yönetmen, yetkililerle irtibata geçmiş ancak şu an için henüz bir dönüş alamamış durumda. Genç yönetmen, bu isteğinin gerçekleşmesinin kendisini hem mutlu hem de teşvik edeceğini söyledi.

Cevahir Çokbilir, ilerleyen dönemlerde de sinema sektörü üzerinde çalışmalarını sürdüreceğini ifade etti. Genç yönetmen bundan sonra, uzun metrajlı filmler ve belgeseller üzerinde çalışmalarını sürdürecek ve Türk sinemasına katkı yapabilmek için daha çok çalışacak.

Kaynak : Webtekno

Bir önceki yazımız olan Joker, Kârıyla Avengers: Infinity War'u Yakaladı başlıklı makalemizde Film ve Gişe hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

Next Post

Fortnite'ın Kara Delik Yayını, Tüm Rekorları Alt Üst Etti

Son dönemlerin en popüler oyunlarından bir tanesi olan Fortnite'ta koca bir devir kapandı. Geliştirici ekip, oyunun onuncu sezonu sonra ...
Hollywood, Türk Yönetmenin Ödülünü Kargoyla Gönderi
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial