Bir Reklamcı, 2 Yıldır İstanbul’un Sesini Kaydediyor

1Kere

Tükiye’nin en büyük kenti, dünyanın en büyük metropollerinden birisi İstanbul. Şehirde asırlardır yüzlerce farklı kültür, birbirinden tamamen …

Tükiye’nin en büyük kenti, dünyanın en büyük metropollerinden birisi . Şehirde asırlardır yüzlerce kültür, birbirinden tamamen milyonlarca insan yaşıyor. Bazı insanlar ise yaşadıkları o şehre biraz gözlerle bakıp, yılların birikmişliğini güzel projelere çeviriyor. 

Tecrübeli reklamcı Utku Yasavul da bu insanlardan birisi. 2017’de başladığı “İstanbul’un Sesi” isimli projesiyle, 34’er saniyeden oluşan sesler kaydediyor. Kaydedilen her , İstanbul’un farklı bir köşesine ait. Yasavul’un amacı ise yıllar süren bir çaba ile İstanbul’un dökümantasyonunu oluşturmak.

Bir Reklamcı, 2 Yıldır İstanbul’un Sesini Kaydediyor

Şu ana kadar 97 farklı sembolik İstanbul mekanından 97 farklı ses kaydedildi:

Ezan sesleri, insanların konuşmaları, bar sokakları, fabrika uğultuları, sahillerdeki deniz dalgaları, ve elbette sonu gelmeyen kornalar e otomobil gürültüleri… 2. yılında olduğu için henüz çok başında ama bundan 10 yıl sonra sesleri dinleyen herkes, yılların İstanbul’u nasıl değiştirdiğini anlayabilecek.

Utku Yasavul, projesine edebi bir açıdan da yakşaşıp,  “İstanbul’ın sesini dinlemek için biraz gürültüye dayanmanız gerek. Eğer dikkatli dinlerseniz şehrin müziğini bile duyabilirsiniz” diyor. İstanbul’un Sesi projesi kapsamında kaydedilmiş -şimdilik- 97 sesin hepsine buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak : Webtekno

Bir önceki yazımız olan Zırhlıları Karanlıkta Görünmez Yapan Gece Görüş Sistemi başlıklı makalemizde Araç, Askeri ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

Next Post

Yeni Vampire: The Masquerade oyunu duyuruldu

Artta bıraktığımız yılın dikkat cazibeli rol yapma oyunlarından bir tanesi olan The Council'ın geliştiricisi Big Bad Wolf'un hangi oyun üzerinde ...
Bir Reklamcı, 2 Yıldır İstanbul’un Sesini Kaydediyor
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial